Siły które pokonają raka - zapowiedź książki

 Siły które pokonają raka 

Premiera 16 maja 2013 na IV Warszawskich Targach Książki 

 

Ostatnie  to czas ważnych zmian w terapii nowotworów. „Siły, które pokonają raka. Psychologiczne terapie wspomagające w chorobie nowotworowej” to zmienione i rozszerzone wydanie bestsellerowej pozycji, która w 2005 roku ukazała się pod tym samym tytułem nakładem Wydawnictwa Charaktery. „Siły, które pokonają raka” to znakomity przewodnik dla wszystkich, którzy szukają źródeł wsparcia w chorobie nowotworowej, dla ich bliskich i osób profesjonalnie zajmujących się pomocą chorym. 

W książce zaprezentowany został cały wachlarz wspomagających terapii psychologicznych. Doświadczeni terapeuci pokazują, jak radzić sobie z chorobą i wspomagać leczenie: dr Ewa Wojtyna wyjaśnia, w jaki sposób zmniejszać lęk i kształtować zdrowe przekonania, Joanna Dudek-Głąbicka podpowiada, jak żyć zgodnie z tym, co dla nas najważniejsze. Dr Mariusz Zięba przybliża fenomen wzrostu osobowego, zaś dr Kinga Tucholska wskazuje, jak rozwijać prawdziwą nadzieję. Są także praktyczne porady i propozycje technik terapeutycznych. 

„Siły, które pokonają raka” pozwalają lepiej zrozumieć siebie i swoją chorobę. Marek Bieńczyk tworzy nowy język, służący temu, by mówić o chorobie i utracie. Tomasz Dostatni OP w poruszającym wspomnieniu przywołuje zmagającego się z chorobą nowotworową Vaclava Havla. Małgorzata Braunek mówi o tym, że akceptacja pełni kluczową rolę w bliskich relacjach. Ksiądz Jan Kaczkowski opowiada o zwyczajnym życiu i własnej chorobie, która to życie naznacza. Uczestniczki niezwykłej wyprawy rowerowej pokazują, że raka można pokonać i pomimo choroby przejechać Zwrotnik Raka. 

 Sily_ktore_pokonaja_raka_edycja_2013_RGB.jpg

***
Z wiekiem milczymy coraz bardziej; to jasne, odczuwamy coraz bardziej cieleśnie, że przemijamy, a rzeka będzie płynęła jeszcze przez tysiąclecia. Wszystko staje się bardziej dramatyczne. Czy jeszcze wrócimy? Czy jeszcze damy radę za rok, za dwa? Ale wspólny język jest istotny, bo w milczeniu tkwi może i mądrość, lecz również rezygnacja. Język jest jedyną rzeczą, którą mamy naprawdę – i nad rzeką, i w mieście. 
Osoba doświadczona ciężką chorobą także musi chronić się w języku. Nie chodzi tu o metafory, które właśnie zagadują, podsuwają mylne interpretacje choroby; chodzi o język, w którym osoba chora będzie u siebie.
Marek Bieńczyk, laureat Literackiej Nagrody Nike 2012

***
Dzięki uświadomieniu sobie tego, co jest dla nas naprawdę ważne, i koncentracji nad wprowadzaniem konkretnych działań, możemy doświadczać autentycznej radości – witalności płynącej z życia mającego znaczenie. Nikt z nas nie wie, co będzie jutro, lecz mamy dane dziś. Dziś ze  jego urokami, troskami, z cierpieniem i radością. I dziś  możemy zacząć żyć zgodnie z tym, co nadaje naszemu życiu sens. Teraz jest najwłaściwszym momentem do działania, jedynym, który istnieje naprawdę.
Joanna Dudek-Głąbicka, psycholog i psychoterapeuta

***
Czujemy się bezradni, więc całą energię wkładamy w konkretną opiekę. Wydaje nam się, że wiemy , czego potrzeba osobie chorej, więc namawiamy ją do jedzenia, opatulamy. I zupełnie jej nie słuchamy. 
To jest szerszy problem relacji z drugim człowiekiem. Aby móc wysłuchać drugiej osoby, muszę zaufać temu, że nie wiem. Zaufać temu, że mogę nie mieć poglądu czy opinii. Wtedy nastawiamy się na słuchanie, a ono niesienie w sobie prawdę…
Małgorzata Braunek, buddystka i aktorka